Cənnətə Girmiş Dinsizin Məhkəməsi...(!!!) - Page 7 - Azərbaycanın elmi nəzəri və təcrübi ən böyük forumu !!!

http://img140.imageshack.us/img140/7895/3copyge6.jpg
Bölmələr

Giriş

Dostlar

Mini chat

Sorğu
Forum Yenidən İstifadəyə verilsinmi ?
1. Bəli
2. Xeyr
Tam səslər: 23

Bazar Ertəsi, 2014-12-22, 07.24ƏsasRegistrationLogin
Welcome Qonaq | RSS
[ Son cavablarİstifadəçilərQaydalarAxtarışRSS ]
Cənnətə Girmiş Dinsizin Məhkəməsi...(!!!) - Page 7 - Azərbaycanın elmi nəzəri və təcrübi ən böyük forumu !!!
sayt artıq işlemir !!!
yeni adresimiz:
Page 7 of 19«12567891819»
Forum moderator: Nurul_Eyn 
Azərbaycanın elmi nəzəri və təcrübi ən böyük forumu !!! » Ümumi Bölmə » Din » Cənnətə Girmiş Dinsizin Məhkəməsi...(!!!)
Cənnətə Girmiş Dinsizin Məhkəməsi...(!!!)

KHEIRON Tarix: Bazar Ertəsi, 2008-12-01, 00.08 | Mesaj # 91
Serjant
Qrup: İstifadəçi
Şərhlər: 29
Reputasiya: 0 []
Status: Offline
Quote (xancano)
yox Kheiron ele deyil ele iş ondadırki qorxu yoxdur hamı derinə gedir bu isə lazım deyil məsələn gənc bir cavanın qorxusu yoxdurki zina edir dərinə gedir

mence bu dediyin bizde psixologiyadi.bize mexsusu.deyirik yeyek icek kef edek.gunahlarisa qocalanda yuyariq.yada burdan namazi qilaq ,ordan icek.suabla ,gunah bir birini kompensasiyya eder)).
ve dini suala cvb etmeyi bun dediklerimden qorxulu bilirler.

admin Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-02, 19.41 | Mesaj # 92
Fakultesine nefret eden DoktoR
Qrup: Admin
Şərhlər: 2956
Reputasiya: []

CERBERUS - xancan ele bunu da huceyrelerım edır... ve de bilirem ki bulların hamısı beynimde geden proseslerdir mene 11 illik mektebde biologiya dersinde oyredilen ve indiyeqeder bu barede oyrendiklerim mene bunu deyir... hec bir elm adamı tapa bilmersen ki desin menim bu hisslerimi ruhum edir ... ruh nedi ay xancan yeke kişisen... hissler sadece olaraq beynimin ferqli hisselerinin ferqli impulsları ferqli dalga uzunlugu ve ferqlı kombinasiyalarla hipotalamusa yollamasıdı... yanı menim beynide bir ruh yatmır... qaldı i senin o kvant fizikacı mellimive ona da cox heyf...

XANCANO - Vüsal o hücerelerin impulslari deyirsen haa senin oxudugun mektəbdə məndə oxumuşam düzdü mən səndən fərqli olaraq liseydə oxumamışam ama yenədə oxuduqlarınızı oxumuşam,və indidə oxumaqdayam sən bilirəmki internətdə çox araşdırmalar aparan birisən,hüceyrələridə araşdırmamış olmarsan,ama inkar edirsən,adə necə yəni impuls nə impulsu !!???istəyirsən oturum burda sənə hüceyrələrin funksiyalarını başa salım??nədənsə bizim ateist proflar heç ağlamaqın hüceyrlə impulsu olduğunu demirlər,soruşduqlda “bu daha açıklanamadı “ deyirlər ama əslindəysə səbəbini bilir Beynin içində, rənga rəng dünyanı seyr edən, sinfoniyaları, quşların cəh-cəhlərini dinləyən, gülü iyləyən kimdir ay Vüsal? İnsanın gözlərindən, qulaqlarından, burnundan gələn reflexlər, elektrik siqnalı olaraq beynə ötürülür biologiya, fizioloji və ya biokimya kitablarında bu görünüşün beyində necə meydana gəldiyinə dair bir çox detal oxuyuyurq axşamacan ama bu mövzu haqqındakı ən əhəmiyyətli gerçəyə heç bir yerdə rast gələ bilmirik,beyində , bu elektrik siqnallarını görünüş, səs, qoxu və his hesab edən nedir? Beynin içində gözə, qulağa, buruna ehtiyac duymadan bütün bunları qəbul edən bir şüur var vüsal hüceyrələr kimdiki buna qair olsun !!. bu şüur beyni meydana gətirən sinirlər, yağ təbəqəsi və sinir hüceyrələrinə aid deyil.!!bağışla ama sən öz ağlını sadəcə yağdan ibarət olaraq görə bilərsən ama mənim o yağ karbohitrat və proteindən ibarət olan hüceyrələrimdə daha ali bir qüvvə daha var- ruhum. buna görə, hər şeyin maddədən ibarət olduğunu zənn edən Darvinist-materyalistlər bu suallara heç bir cavab verə bilmirləreləcədə səndə inkar edirsənki ruh yoxdur. Çünki bu şüur, Allahın yaratmış olduğu ruhdur və sən Allahı inkar etməkçün ruhuda inkar edirsən. Ruh, görünüşü seyr etmək üçün gözə, səs üçün qulağa ehtiyac duymaz. Bunları da düşünmək üçün beynə ehtiyac duymaz. Mənə de görüm başka hansı qüvvə beyindəki bir neçə santimetirlik qapqaranlıq ərazidə dünyanı mənə rəngli kölgəli işıqlı kədərli,hüzünlü və.s göstərə bilər?? Molekullardakı Wander Wals qüvvəsi??)))

CERBERUS - bunu defelerle demısem ay xancan.. amma eybi yox yene deyım ... gorunmeyene deyil gorunenle isbat edilmeyene inanmıram... bir şey gorunmeyen amma var olan bir seyın varlıgını isbat eder men de inanaram ... amma muzakireye yer vermeden isbat eder... yanı bunu hec de movzudan qacmaq kimi qebul eleme... movzudan qacmaq icinde suphe olanların ısıdı... icinde suphe vardısa kı belke tanrı vardı onda yasamagının hec bır menası yoxdu ... cunkı hedsız derecede mentıqqsızsen demekdı... yanı suphe var sa demekki ola biler olma ehtimalı var sa demekki var dı ... yeqın burda sade 1 ve 0 lı mentiqi basa dusdun...

XANCANO -Vüsal bilirəm 1-0 məntiqi – x>1,x>0 :))) düzdüdə hə?? Birdəki Vüsal bizim bir qonşumuz var mən şübpə edirəmki onun məntiqi yoxdur onun məntiqini mənə görünən bir şeylə sübut edə bilərsən?ama konkret birşeylə.və hər halda məntiqlə ,ağılla zəka arasındakı fərqi bilirsən.cavabını göstər

CERBERUS - uzun muddet boyunca sadece olaraq xarıcı gorunusde bır balaca ferqlenmeler olub daha sonra yene deyırem tebii seleksiyanın tesadufen bızım ucun daha suretlı ınkişaf elemesı neticesinde bizim zeka seviyyemiz ve xarici gorunusumuz de der=yisdi... ve xarici gorunus barede ustun olmaq ne demekdi// bu o demek deyil ki men az qilliyam demek ki xarici cehetden memundan ustunem ... bu o demekdir ki insanin beden uzleri meymuna gore daha cox inkisaf eliyib etrafdaki esyalari alet kimi istifade etmemiz de bu zeruridi ... ya da rahat yerimemizde qollarimizin daha yuxarda olmasi zeruridi... ve men hal hazirda meymunla insanlari benzetmirem sadece olaraq ollari bizim daha alt varliqlarimiz kimi gorurem yani gelcek de dusunen varliqlar olma ehtimalinin en yuksek odugu varliqlar ... amma yene de sanmiram ki bu bas versin ... cunki9 artiq tebii seleksiya ve algoritmalar olla ucun islemir cunki qabaqlarini kesen bizler variq ... bir gun ola ki butun insanlar ole ondan miniller sora meymunlar tekcene biz olmadan sag qalmagi basara belke inkisaf etmeye davem ede bilerler...
XANCANO -Vüsal güldürürsən məni .biz olmasan meymunlar inkişaf ederi də lağla dedin hər halda. “tebii seleksiyanın tesadufen bızım ucun daha suretlı ınkişaf elemesı”- burda dayan görüm hələ bir,yəni meymunların bəxti gətirsəydi onlar inkishaf edəcəkdi? Bunu nəyə dayanaraq deyirsən?TV-lərdəki Çarlinin etdiyi “insanabənzər” hərəkətlərə görə?bunu papuqaylarda edir axı.

CERBERUS - xancan... her hadisenin ozune aid entorpiyasi var ... yani iki entorpiyada nizamsizliqlarin biri diger hadisenin xeyrine inkisaf eliye biler... mikro sistemde dusunmek lazim deyil makro baxmaq laimdi ... etrafimizda sonsuz sayda entopiya deyiseni gorulur dediyim kimi bullarin biri diger i ucun xeyirli ola biler hetta neyinki nizamsizliq nizam yarana biler ...
XANCANO - ok nizamsızlıqdan nizam yarana bilər və eyni ilədə nizamsızlıqdan sonra qeyri-ixtiyari olaraqda nizam yaranar- məsələn payız-qış-yaz. Mən o misalı mikro olaraq verdim və dedimki indi sən düşün bunun makrosu nə olardı- əgər ilahi qüvvə təsir etməzsə,başımıza gələcək olan fəlakət sayısı

Məqsədsiz gələcəyə doğru addım addım ilərləyən narsist...

cerberus Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-02, 20.29 | Mesaj # 93
cerberus.
Qrup: Aktiv istifadəçi
Şərhlər: 832
Reputasiya: 2 []
Quote (xancano)
XANCANO - Vüsal o hücerelerin impulslari deyirsen haa senin oxudugun mektəbdə məndə oxumuşam düzdü mən səndən fərqli olaraq liseydə oxumamışam ama yenədə oxuduqlarınızı oxumuşam,və indidə oxumaqdayam sən bilirəmki internətdə çox araşdırmalar aparan birisən,hüceyrələridə araşdırmamış olmarsan,ama inkar edirsən,adə necə yəni impuls nə impulsu !!???istəyirsən oturum burda sənə hüceyrələrin funksiyalarını başa salım??nədənsə bizim ateist proflar heç ağlamaqın hüceyrlə impulsu olduğunu demirlər,soruşduqlda “bu daha açıklanamadı “ deyirlər ama əslindəysə səbəbini bilir Beynin içində, rənga rəng dünyanı seyr edən, sinfoniyaları, quşların cəh-cəhlərini dinləyən, gülü iyləyən kimdir ay Vüsal? İnsanın gözlərindən, qulaqlarından, burnundan gələn reflexlər, elektrik siqnalı olaraq beynə ötürülür biologiya, fizioloji və ya biokimya kitablarında bu görünüşün beyində necə meydana gəldiyinə dair bir çox detal oxuyuyurq axşamacan ama bu mövzu haqqındakı ən əhəmiyyətli gerçəyə heç bir yerdə rast gələ bilmirik,beyində , bu elektrik siqnallarını görünüş, səs, qoxu və his hesab edən nedir? Beynin içində gözə, qulağa, buruna ehtiyac duymadan bütün bunları qəbul edən bir şüur var vüsal hüceyrələr kimdiki buna qair olsun !!. bu şüur beyni meydana gətirən sinirlər, yağ təbəqəsi və sinir hüceyrələrinə aid deyil.!!bağışla ama sən öz ağlını sadəcə yağdan ibarət olaraq görə bilərsən ama mənim o yağ karbohitrat və proteindən ibarət olan hüceyrələrimdə daha ali bir qüvvə daha var- ruhum. buna görə, hər şeyin maddədən ibarət olduğunu zənn edən Darvinist-materyalistlər bu suallara heç bir cavab verə bilmirləreləcədə səndə inkar edirsənki ruh yoxdur. Çünki bu şüur, Allahın yaratmış olduğu ruhdur və sən Allahı inkar etməkçün ruhuda inkar edirsən. Ruh, görünüşü seyr etmək üçün gözə, səs üçün qulağa ehtiyac duymaz. Bunları da düşünmək üçün beynə ehtiyac duymaz. Mənə de görüm başka hansı qüvvə beyindəki bir neçə santimetirlik qapqaranlıq ərazidə dünyanı mənə rəngli kölgəli işıqlı kədərli,hüzünlü və.s göstərə bilər?? Molekullardakı Wander Wals qüvvəsi??)))

xancano, bır men allahı ınkar etmek ucun metafızıkanı yox metafızıkanı ınkar etdiyim ucun allahı inkar edirem ... yanı deyirem ki fizika ve matematikanın izah ede bilmdediyi hec ne yoxdur... veee signal = impuls.... ve senin o mellimlerin arada bir update elemelidirler.... arada bir de gerek yoxdur... bullar 1995 den bu terefe bilinen seylerdir ve hetta coxu daha da evvellerden ve... burda da bırının durub bulları inkar elemeyi ve ruha baglamagı heqıqeten menım terefden fikirleşsen gorersen ki agla sıgmazdır... he dostum menım beynım proteinlerden ibaretdir menim bedenim de eledir... onda gel bele eliyek gelin proteinlere but kimi baxaq ollara sitayiş eliyek .... dugu bilirsen bir de nedir evvel ki ygılmış yaddaşda saxlanılmıs bilgilerin her hansı bir xarici tesirnen uze vurulmasıdır....

Added (2008-12-02, 20.29)
---------------------------------------------

Quote (xancano)
XANCANO -Vüsal bilirəm 1-0 məntiqi – x>1,x>0 :))) düzdüdə hə?? Birdəki Vüsal bizim bir qonşumuz var mən şübpə edirəmki onun məntiqi yoxdur onun məntiqini mənə görünən bir şeylə sübut edə bilərsən?ama konkret birşeylə.və hər halda məntiqlə ,ağılla zəka arasındakı fərqi bilirsən.cavabını göstər

xancan menim o dostuvun metıqını sene gostere bilmerem amma inan mene onun varlıgını sene en yaxsı riyaziyyatcılar gostere biler .... yada inan mene ki bunu sene gostere bilerler... menim gostere bilmemeyim o demek deyil ki allah var ve her şeyi o duzub qosur...

Quote (xancano)
Vüsal güldürürsən məni .biz olmasan meymunlar inkişaf ederi də lağla dedin hər halda. “tebii seleksiyanın tesadufen bızım ucun daha suretlı ınkişaf elemesı”- burda dayan görüm hələ bir,yəni meymunların bəxti gətirsəydi onlar inkishaf edəcəkdi? Bunu nəyə dayanaraq deyirsən?TV-lərdəki Çarlinin etdiyi “insanabənzər” hərəkətlərə görə?bunu papuqaylarda edir axı.

ozudu kı var dostum bextı getırseydı ınkısaf edeceydı...men ce burda gulmelı bır sey yoxdu sadece olaraq basa dusmek lazımdı ve qebul elemek lazımdı ...

Quote (xancano)
XANCANO - ok nizamsızlıqdan nizam yarana bilər və eyni ilədə nizamsızlıqdan sonra qeyri-ixtiyari olaraqda nizam yaranar- məsələn payız-qış-yaz. Mən o misalı mikro olaraq verdim və dedimki indi sən düşün bunun makrosu nə olardı- əgər ilahi qüvvə təsir etməzsə,başımıza gələcək olan fəlakət sayısı

bunun bu movzuynan ne elaqesı var ele o bırı movzuda davam ele de buna...
amma yene de deyım dee ... ele ılahı quvve tesır elemese de... dıalekt deyılen sey kı var haaa.. o bunu deyır dee. ele yanı hadıse neqeder boyuse entropıya ne qeder boyuse bunun qabagını alacaq olan entropıya da o qeder boyuyer... yanı allahın olmasına gerek yoxdu... hetta dusunen varlıq olaraq men... bunu oz xeyrımıze ınkısaf etdırmeın yollarını axtarır ve tapıram yanı neyın se qarsısını alan allah deyıl ele menem...

life is easy with eyes closed

-Ihnen die Narren. kann nicht erkennen, die Wahrheit
- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

KHEIRON Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-02, 20.44 | Mesaj # 94
Serjant
Şərhlər: 29
Reputasiya: 0 []
Quote (xancano)
Kherion o Peyğəmbərə qılıncı əlinə alması yaradanı buyurubsə bu günah deyil

gulmeli yazilardan daha biri.allah niye buyursun bunu?dinde cinayet en agir gunahlardan sayilir sen gelmisen Allah buyurubsa burda ne var.yaxsidi da pis bir hereketde olsa bele insanlarin texeyyulerinde yartdiqlari allahin uzerine atacaqlar her emellerini.

SultanSS Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-02, 21.14 | Mesaj # 95
Polkovnik
Şərhlər: 277
Quote (xancano)
SultanSS :
1)xancan mene melik memmed naqilinidanishma!!!
2)men senden ne sorushuram sen mene nedeyirsen men sene deyirem isbat et sen menim sualima sualnan cavab verirsen(tekerin demir yoluna nedexli)
4)birdeki qabaqdan gelmishdik edib qara meni basinca qoy qarani men basim deme [mendeyildim fikrim ala daqda qaradaqda qala qala bir yolu ikincidefe kecmeli olan (yol deyende neyi nezerde tutduqumu yeqinki basha dushdun)]
5)incime brat bilirem bunu sene deyende inciyirsen -sen xancan turkiyyede bir iki neferi tanimamishdan qabaq din bilirdin nedi indi bir iki neferin sozuna gore lap guya ki)) dindarin momunun birisen [sohbet senin kimlerise tanimamishdan qabaqki savadindan(dinle baqli) veya allaha inammaqdan deyile// sohbet islamin ahsisa bir emelini yerine yetirmekden gedir]
Cavabım : Sultan,1-Unutma nağıllarla böyümüşük,və mənim yazıma məlikməmməd nağılı qədər hikmətl dəyər verdiyin çün sağolo nağıldakı hikməti görmək hər balacanın işi deyil əzizim,2-Sənin soruşduğuna cavab verdim əzizim cavab sualda ola bilər əsas oduki cavab doğru və tutarlı olsun,5-Sultan mən dindar və mömin deyiləm ,hələ o dərəcəyə layiqdə deyiləm,mən nəzəri olaraq çox şey bilirəm pratikam zəifdiki oda yavaş yavaş.. və sultan səni nəqədər çox sevdiyimi bilirsən..sən mənə dəyərlisən,sən və ordakı digər yaxınlarım hər zaman məni bu sözlərinizlə yaralayırsınız,ay Türkiyəyə getdi belə oldu falan,yox Sultan mən 11ci sinifə qədər oxuduğum kitabın,hələ heç 10 faizini oxumamışam,və unutma sən məni sadəcə 1 il tanımısan nə bilirsən mənim din bilgim nə dərəcədəydi,birdəki ondan bundan soruşub öyrənməkdənsə mənim burda nə işlərlə məşğul olduğumu məndən soruş Sabirabadın uydurma söhbətlərinə inanma,səndə onlara inansan mənə kim dəstək olacaq…

--xancan hecne demeyecem movzu haqda.
qaldiki "5" men senin uzune gulub 2 addim arxaya cekilib palaskkatdayanlardan deyilem bildin kimi fikirde tuttum hansi ki minumum 6-7 ildi taniyirsiz/menimse insani tanimaqima 1 il yox 1 ayda besi/ ne olub uzne demishem/ sen turkiye qayidan gununden bir gun qabaq axsham cavidle seni yola salacaqdiq cavi getti sene bir iki soz dedim haa.... deyesen tesir etmeyib meni onunla sef salma." az boyuk boyuk danish ve biraz ashaqdan get.
insanlar eshya deyilki istifade edib tullayasan/ve sene catanda padnoshka atasan.....
neyse ozunden muqeyit ol axilli ol ok bye mene yazsan pm yaz!

SARININ YANINA LACIVER KOYDUK,
YILLARDIR HEP SENIN YANINDA OLDUQ,
FENERBAHCE SEN BIZIM HER SHEYIMIZSIN!!!

admin Tarix: Çərşənbə, 2008-12-03, 14.01 | Mesaj # 96
CERBERUS – xancano, bır men allahı ınkar etmek ucun metafızıkanı yox metafızıkanı ınkar etdiyim ucun allahı inkar edirem ... yanı deyirem ki fizika ve matematikanın izah ede bilmdediyi hec ne yoxdur... veee signal = impuls.... ve senin o mellimlerin arada bir update elemelidirler.... arada bir de gerek yoxdur... bullar 1995 den bu terefe bilinen seylerdir ve hetta coxu daha da evvellerden ve... burda da bırının durub bulları inkar elemeyi ve ruha baglamagı heqıqeten menım terefden fikirleşsen gorersen ki agla sıgmazdır... he dostum menım beynım proteinlerden ibaretdir menim bedenim de eledir... onda gel bele eliyek gelin proteinlere but kimi baxaq ollara sitayiş eliyek .... dugu bilirsen bir de nedir evvel ki ygılmış yaddaşda saxlanılmıs bilgilerin her hansı bir xarici tesirnen uze vurulmasıdır....

XANCANO – Vüsal kimi misal göstərirəm deyirsənki update olunmalıdır,tək sən düz deyirsən?sənə dedim axı mənə mənbə göstər ruh yox hüceyrələr insana hissləri verir,sənin dediyin impulslar əks-təsirdən başka,yəni isti soyuqu ayırmaqdan başka işə yaramır.yaddaşən funksiyasıda heçdə sənin dediyin qədər sadə deyil .o qədər oturub yazmışdım görünür yenə öz dediyini deyirsən((
CERBERUS – xancan menim o dostuvun metıqını sene gostere bilmerem amma inan mene onun varlıgını sene en yaxsı riyaziyyatcılar gostere biler .... yada inan mene ki bunu sene gostere bilerler... menim gostere bilmemeyim o demek deyil ki allah var ve her şeyi o duzub qosur...
XANCANO – vüsal o riyaziyatçıların göstərə biləcəyini nə bilirsən?yada necə göstərirlər?səninki lap qəribə oldu axı,onda məndə deyirəm-Vüsal mən göstərə bilmərəm ama Allahın varlığını sənə dini bilgisi və imanı çox böyük olanlar göstərə bilər,ad vermək istməriəm,ama düşdüyü həbsxanada hamını dinə qaytaran bir böyük insanı tanıyıram..

CERBERUS – ozudu kı var dostum . meymunun bextı getırseydı ınkısaf edeceydı...men ce burda gulmelı bır sey yoxdu sadece olaraq basa dusmek lazımdı ve qebul elemek lazımdı ...
XANCANO – hmm vüsal yaxşı sərt reaksiya vermirəm,düşünürəmki haklı ola bilərsən,ok deyəkki bizim bəxtimiz gətirib onun yox,bəs vüsal bu meymunlarla insanlar eyni kökdən gəlir dedik haa,o kök hansıdı?bataqlıqlardakı qığılcımla yaranıb?yəni əvvəl tək hüceyrəlilər,sonra çox hüceyrəlilər sonra insan?yaxşı insan əvvəl necə olub?yəni neandertal insan falan var haa meymuna benzerler, mene de görüm “toyuq yumurtadan çıxıb ya yumurta toyuqdan?!”yəni bunun başı hara dayanır?elə hər şey o qığılcıma?

CERBERUS – bunun bu movzuynan ne elaqesı var ele o bırı movzuda davam ele de buna...
amma yene de deyım dee ... ele ılahı quvve tesır elemese de... dıalekt deyılen sey kı var haaa.. o bunu deyır dee. ele yanı hadıse neqeder boyuse entropıya ne qeder boyuse bunun qabagını alacaq olan entropıya da o qeder boyuyer... yanı allahın olmasına gerek yoxdu... hetta dusunen varlıq olaraq men... bunu oz xeyrımıze ınkısaf etdırmeın yollarını axtarır ve tapıram yanı neyın se qarsısını alan allah deyıl ele menem...

XANCANO – yox dostum bunun mövzumuzla əlaqəsi var,ilahi qüvvə olduğuyçün.anladım səni sən nizamsızlığın qarşısını alırsan yada öz xeyrinə necə işlədəcəyini düşünürsən,Nitşenin miqren xəstəliyi kimi hə,?yada gözünün zə\if görməsi kimi.düzdü bu barədə haklısan,ama həyatındakı entropiyaları yaxşı sən həll etdin,bəs bəzi nöqtələrdə entropiyaya meydan oxuyan qüvvə hansıdı? Məsələn günəş sistemi.bu hansı fiziki qanunla açıqlanır?ordakı nizam

cerberus Tarix: Çərşənbə, 2008-12-03, 20.00 | Mesaj # 97
cerberus.
Quote (xancano)
XANCANO – Vüsal kimi misal göstərirəm deyirsənki update olunmalıdır,tək sən düz deyirsən?sənə dedim axı mənə mənbə göstər ruh yox hüceyrələr insana hissləri verir,sənin dediyin impulslar əks-təsirdən başka,yəni isti soyuqu ayırmaqdan başka işə yaramır.yaddaşən funksiyasıda heçdə sənin dediyin qədər sadə deyil .o qədər oturub yazmışdım görünür yenə öz dediyini deyirsən((

men bıldıklerımın butun menbelerını yadımda saxlaya bılmerem axı..ozun axtarda de emınem daha maraqlı seylernen de rastlasarsan ... bı de hamısına ele demırem bezılerıne de delı olub deyırem dıne gerı donmek dının dedıyını acıqlaya bılmemek ne demek dı.. bunu ancaq delıler elıye bıler deyırem ...
he duz deyırsen bullar men dedıyım qeder sade meseleler deyıl ... eslınde kaınatdakı hec ne sade deyıl... sadece olaraq en sade dıllnen basa dusmek ve demek var... her halda bır bıolog kımı sene neyıse deye bılmerem...

Quote (xancano)
XANCANO – vüsal o riyaziyatçıların göstərə biləcəyini nə bilirsən?yada necə göstərirlər?səninki lap qəribə oldu axı,onda məndə deyirəm-Vüsal mən göstərə bilmərəm ama Allahın varlığını sənə dini bilgisi və imanı çox böyük olanlar göstərə bilər,ad vermək istməriəm,ama düşdüyü həbsxanada hamını dinə qaytaran bir böyük insanı tanıyıram..

amma burda senın dedıyınle menım dedıyımın arasında balaca bır ferq var... sen hec ozun de ınanmırsan kı o momın dedıyın adamlar allahı gostere bıler ... sen de bılırsen kı gostere bılmezler ... aradkı ferq budu... menım rıyazıyyata ınandıgım qeder sen allaha ınanmırsan ... ınana da bılmersen cunkı bur da menım kımı sızın seytan dedıyınız kımseler var ve sızde bezı suallar ve suphelere sebebıyyet vere bılırık ...

Quote (xancano)
XANCANO – hmm vüsal yaxşı sərt reaksiya vermirəm,düşünürəmki haklı ola bilərsən,ok deyəkki bizim bəxtimiz gətirib onun yox,bəs vüsal bu meymunlarla insanlar eyni kökdən gəlir dedik haa,o kök hansıdı?bataqlıqlardakı qığılcımla yaranıb?yəni əvvəl tək hüceyrəlilər,sonra çox hüceyrəlilər sonra insan?yaxşı insan əvvəl necə olub?yəni neandertal insan falan var haa meymuna benzerler, mene de görüm “toyuq yumurtadan çıxıb ya yumurta toyuqdan?!”yəni bunun başı hara dayanır?elə hər şey o qığılcıma?

bu toyuq meselesıne deyınek ... bu sualı ancaq allaha ınananlara ve dındarlara versen bır sey demeden qalarlar cunkı bılmırler axı allah bırncı hansını yaradıb... deseler kı allah bırıncı toyugu yaradıb olacaq yalan axı allah quranda bele bır seye deyınmıyıb ... lap oxsadı shrodınger pısıyıne... uncertainity... amma mene sorussan deyerem kı yumurtanın bırıncı emele gelmesı qeyrı mumkundu... onu orataya cıxaracaq bır bıologıya olmadan hardasa cıxa bılmez yumrtaya yumurta formasını veren onun toyugun ıcınde olması olub ve elece de ordan cıxması olub ... amma bırıncı yumurta olsaydı bu ola bılmezdı yeqın menı basa dusursen ... gorursen allah delusıonlara ve qarısıqlıqlara sebeb olur... ındılık bu qederıne bax men getmelıyem derse gelıb dalını yazaram .....

Added (2008-12-03, 20.00)

heee bu qeder sual sorusursuz haa olar bır dene de men sorusuum ..? demelı bele bu allah kı var haa deyek kı var bu mılletı nıye yaraatdı ... sence ne qeder mentıqlıdı 60 70 illik heyatdan sonra olum ve etdıyın yaxsı ve pıs emellere gore cennete ya da cehenneme getmek.. allahın ısı gucu qutarmısdı beyem oturub ınsanı yaradıııb? bos bekarcılıq ıdı kıı .... o qeder qudretlı bır nese nıye bu qeder ınsanı yaratma ehtıyacı hıss etsın ... sen ce buna cavab nedı ... ya da umumıyyetle buna her hansı bır cavabın vaar... var deye bılersen amma ola bılmez yoxdu ele bır cavab kı menı qane elesın....

Quote (xancano)
XANCANO – yox dostum bunun mövzumuzla əlaqəsi var,ilahi qüvvə olduğuyçün.anladım səni sən nizamsızlığın qarşısını alırsan yada öz xeyrinə necə işlədəcəyini düşünürsən,Nitşenin miqren xəstəliyi kimi hə,?yada gözünün zə\if görməsi kimi.düzdü bu barədə haklısan,ama həyatındakı entropiyaları yaxşı sən həll etdin,bəs bəzi nöqtələrdə entropiyaya meydan oxuyan qüvvə hansıdı? Məsələn günəş sistemi.bu hansı fiziki qanunla açıqlanır?ordakı nizam

dostum men menım ehatem de olan hadıselerı mene en cox tesır ede bılecek makro alemdekı mıkro hadıselerı kontrol edırem ... dedıyım kımı dıger daha boyuk komplexler ozlerı ozlerını ele ortur kı boyuk hadıseler de kıcık deyısıklıkler ve kıcık nızamsızlıq lar yada kıcık nızam artıqlıgı hec bır tesıre sebebıyyet vermır... amma menım alemımdedekı menım er-trafımdakı deyısıklık makro aleme gore nısbı olaraq kıcık ola bıler amma mene gore boyukdur ve buna tesır etmelıyem ve de edırem ... her halda aydınladıcı oldu...bılırsen neye oxsuyur en sade mısal kımı riemann toplamını vere bılerem ... qrafık altında qalan sahe kıcık deyıskenlerle hesablanılır ... yanı xarıcde qalan sonsuz kıcık parcalar netıce ye cuzı de olsa tesı etmır...

- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

admin Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-09, 22.19 | Mesaj # 98
CERBERUS – Amma burda senın dedıyınle menım dedıyımın arasında balaca bır ferq var... sen hec ozun de ınanmırsan kı o momın dedıyın adamlar allahı gostere bıler ... sen de bılırsen kı gostere bılmezler ... aradkı ferq budu... menım rıyazıyyata ınandıgım qeder sen allaha ınanmırsan ... ınana da bılmersen cunkı bur da menım kımı sızın seytan dedıyınız kımseler var ve sızde bezı suallar ve suphelere sebebıyyet vere bılırık ...

XANCANO – Vüsal sən nə bilirsənki mən Allaha nə dərəcədə inanıram bunu qoyaq qırağa.Sən Materyalist çıxdınki ay Vüsal)yada buddistmi desəm,yəni riyaziyyata inanmaq nə deməkdi.məyər hər şeyin arxasında riyaziyyat var bəyəm?bilirəm siz riyaziyyat keçirsiz təsiri böyükdü sənə,ama məndə vaxtilə riyaziyyatsız yaşaya bilmərəm deyə düşünürdüm və həyatda hər şeyi riyazi üsulla açıqlamaq olar deyə düşünürdüm ama həyat məni riyaziyyatdan ayırdı gördümki onsuzda yaşanırmış,və birdəki unutma riyaziyat özüdə riyazi soffizmlər,və paradokslar qarşısında acizdir..
Hə birdəki düzü forumda kiminsə ağlına suallar sala bilərsən bu düzdü inanıram,ama mənim zirehimi keçməz,ən azından hələki keçməyib.

CERBERUS – bu toyuq meselesıne deyınek ... bu sualı ancaq allaha ınananlara ve dındarlara versen bır sey demeden qalarlar cunkı bılmırler axı allah bırncı hansını yaradıb... deseler kı allah bırıncı toyugu yaradıb olacaq yalan axı allah quranda bele bır seye deyınmıyıb ...

XANCANO – Vüsal Shrodingerin pişiyinə hələ heçkim tam bir cavab verə bilməyib çünki dəqiq deyil və kutunun içi bilinir,və bizə ondan xəbər verən yoxdur,Mənsə sənə toyuq-yumurta deyəndə insandan bəhs etmişdim və bu bizimçün(inananlar) üçün heçdə uncertainty deyil,çünki İnsanoğlunun(Adəm) necə yarandığını bilirik.Və heçdə sənin dediyin kimi düşünmürük,əvvəl Toyuq(insan) sonra yumurta(insan spermi vəya ovumu) yaranıb.Bizim kitabda belə yazıb..İnsanın torpaqdan yaranıb sonra bir nəfəslə canlanmasına NAĞIL deyən sizlər necə olurda bircə qığılcımdan yaranmaya həqiqət kimi baxırsız qəribədir..

CERBERUS – heee bu qeder sual sorusursuz haa olar bır dene de men sorusuum ..? demelı bele bu allah kı var haa deyek kı var bu mılletı nıye yaraatdı ... sence ne qeder mentıqlıdı 60 70 illik heyatdan sonra olum ve etdıyın yaxsı ve pıs emellere gore cennete ya da cehenneme getmek.. allahın ısı gucu qutarmısdı beyem oturub ınsanı yaradıııb? bos bekarcılıq ıdı kıı .... o qeder qudretlı bır nese nıye bu qeder ınsanı yaratma ehtıyacı hıss etsın ... sen ce buna cavab nedı ... ya da umumıyyetle buna her hansı bır cavabın vaar... var deye bılersen amma ola bılmez yoxdu ele bır cavab kı menı qane elesın....

XANCANO – Hmm Vüsal ,elə işdə orasındadıkı bunu biz bilmirik bilədə bilmərik.Və biz Sizin bütün suallarınıza konkret cavab verə bilmərik.Əvvəl axır bütün cavablarımız Allaha,ruha,o biri dünyaya gəlib çıxır,və bu əlbətdəki sizi qani etmir.çünki dediyimkimi insanoğlunun qavraya bilməyəcəyi işlər var,buda onlardan biridir.Ama siz hər şeyi maddə materiyayla isbatlamağa çalışırsız ona görə biz çox sual veririk və siz cavab vermək məcburiyyətindəsiz,çünki sizin misal gətirəcəyiniz şeylər konkretdir biz bunu görürük və inana bilərik ona görə deyirik inandır görüm necə olurki Allah yoxdu,Bizsə suallarınıza Allahla cavab veririk deyə sizi əlbətdəki qani etməz.bilmirəm başa sala bildim ya yox.

CERBERUS – dostum men menım ehatem de olan hadıselerı mene en cox tesır ede bılecek makro alemdekı mıkro hadıselerı kontrol edırem ... dedıyım kımı dıger daha boyuk komplexler ozlerı ozlerını ele ortur kı boyuk hadıseler de kıcık deyısıklıkler ve kıcık nızamsızlıq lar yada kıcık nızam artıqlıgı hec bır tesıre sebebıyyet vermır... amma menım alemımdedekı menım er-trafımdakı deyısıklık makro aleme gore nısbı olaraq kıcık ola bıler amma mene gore boyukdur ve buna tesır etmelıyem ve de edırem ... her halda aydınladıcı oldu...bılırsen neye oxsuyur en sade mısal kımı riemann toplamını vere bılerem ... qrafık altında qalan sahe kıcık deyıskenlerle hesablanılır ... yanı xarıcde qalan sonsuz kıcık parcalar netıce ye cuzı de olsa tesı etmır...

XANCANO – Vüsal ay sağol bax belə,sənin dediklərin zincirvari əlaqəni tamamilə təsdiqləyir,yəni bir hadisə digərini tamamlayır.ama bununda pozulduğu bir nöqtə var misal verim sən öz dünyanda öz işlərini həll edə bilərsən ama bəs başka birinin dünyasındankı hadisə sənə təsir edə bilər axı,və heçdə makro hadisələr hər zaman bir digər makronu idarə edə bilmir başka bir materikdəki kəpənəyin qanadlarını çırpması bir diyər materikdə fəlakətə səbəb olan tufanı doğura bilər,bunuki matematika özü deyir, elə Edward Lorenzin meterologiyadakı kəşfləri məsələn,yəni indi bu riyazi isbatada inanmasan onda mən aradan çəkilirəm.

cerberus Tarix: Çərşənbə, 2008-12-10, 16.41 | Mesaj # 99
cerberus.
Quote (xancano)
XANCANO – Vüsal sən nə bilirsənki mən Allaha nə dərəcədə inanıram bunu qoyaq qırağa.Sən Materyalist çıxdıki ay Vüsal)yada buddistmi desəm,yəni riyaziyyata inanmaq nə deməkdi.məyər hər şeyin arxasında riyaziyyat var bəyəm?bilirəm siz riyaziyyat keçirsiz təsiri böyükdü sənə,ama məndə vaxtilə riyaziyyatsız yaşaya bilmərəm deyə düşünürdüm və həyatda hər şeyi riyazi üsulla açıqlamaq olar deyə düşünürdüm ama həyat məni riyaziyyatdan ayırdı gördümki onsuzda yaşanırmış,və birdəki unutma riyaziyat özüdə riyazi soffizmlər,və paradokslar qarşısında acizdir..
Hə birdəki düzü forumda kiminsə ağlına suallar sala bilərsən bu düzdü inanıram,ama mənim zirehimi keçməz,ən azından hələki keçməyib.

dostum burd kımse demır kı sen veya kımse rıyazıyyatsdız yasaya bılmez deyılen odur kı hamımıza lazımdır.... riyaziyyat senin veya kiminse qida veya enerjı menbeyı deyil... sohbet yasamaqdan getmır onun lazımlıgından gedir... qaldı ki paradoksa riyaziyyat bu barede acşz deyil.... heyatda hec bır paradoksa rast gele bilmirsen bu ne demekdir.. bu o demekdir ki bir hadise dogrudursa ve bunun eksi bir hadise dogru olmayan bir hadise varsa bullardan bırı menim dunyamda duzdur demekdir.... yanı ya 1 ya da 0 var dunyada ikisinin de bır yerde oldugunu mene ele gelır kı hec bir insan gormeyıb... riyaziyyat da ele bunu deyir...

Quote (xancano)
XANCANO – Hmm Vüsal ,elə işdə orasındadıkı bunu biz bilmirik bilədə bilmərik.Və biz Sizin bütün suallarınıza konkret cavab verə bilmərik.Əvvəl axır bütün cavablarımız Allaha,ruha,o biri dünyaya gəlib çıxır,və bu əlbətdəki sizi qani etmir.çünki dediyimkimi insanoğlunun qavraya bilməyəcəyi işlər var,buda onlardan biridir.Ama siz hər şeyi maddə materiyayla isbatlamağa çalışırsız ona görə biz çox sual veririk və siz cavab vermək məcburiyyətindəsiz,çünki sizin misal gətirəcəyiniz şeylər konkretdir biz bunu görürük və inana bilərik ona görə deyirik inandır görüm necə olurki Allah yoxdu,Bizsə suallarınıza Allahla cavab veririk deyə sizi əlbətdəki qani etməz.bilmirəm başa sala bildim ya yox.

xancan konkret cavab vere bilmirsen se cavabından emin deyilsen demekdir ... bu da o demekdir ki sende suphe olmalıdır ... eger suphe yoxdursda gozu baglı hara sa gedırsen demekdır bu da ki hamının bildiyi kimi axmaqlıqdır...

Quote (xancano)
XANCANO – Vüsal ay sağol bax belə,sənin dediklərin zincirvari əlaqəni tamamilə təsdiqləyir,yəni bir hadisə digərini tamamlayır.ama bununda pozulduğu bir nöqtə var misal verim sən öz dünyanda öz işlərini həll edə bilərsən ama bəs başka birinin dünyasındankı hadisə sənə təsir edə bilər axı,və heçdə makro hadisələr hər zaman bir digər makronu idarə edə bilmir başka bir materikdəki kəpənəyin qanadlarını çırpması bir diyər materikdə fəlakətə səbəb olan tufanı doğura bilər,bunuki matematika özü deyir, elə Edward Lorenzin meterologiyadakı kəşfləri məsələn,yəni indi bu riyazi isbatada inanmasan onda mən aradan çəkilirəm.

kepenek qanadını cırpanda fikirleşmir ki her hansı bır yerde kuleye ve yaxud tufana sebeb ola bilerem sadece olaraq edir ... amma menim etdiyim tesir leri men yene de ele kaosun komeyi ile hesablayıram ve her hansı boyuk tesire sebeb olmayacagından emin oluram... senin oxuduqlarını deyesen men de oxuyuram amma arada ferq var men oxuduqlarımı allaha baglamıram sadece olaraq yazılana sadece olaraq elme baglayıram ... yanı kaos teoremi allahı hec cur isbat etmir ... sen de bunu orda cıxarmaga calısırsan ...

- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

nur_tanesi Tarix: Çərşənbə, 2008-12-10, 19.09 | Mesaj # 100
Capitan
Qrup: Redaktor
Şərhlər: 314
Reputasiya: 32 []

ALLAHA inanmayıb onu inkar edən insanlara söz davasının faydasını yoxdur. Onlara QURANDAN belə dəlil gətirsək qəbul etməyəcək. Amma sadəcə məntiqlə oturub düşünsələr daha rahat olar məncə. Ətrafınıza baxın. Təbiət, bitkilər, heyvanlar, insalar hamısı təsadüfləmi yaranıb?
Yarım milyon sortdan çox bitki aləmi Allah-Təalanın yer üzündəki möcüzəvi əsərlərindən biridir. Təbiəti öz zənginliyi ilə bürüyən növbənöv bitkilər ilahi sənətin gözəlliyi ilə insanı heyran edir. Qara, quru, kirli torpağı, təmiz, qoxulu, rəngli və gözəl güllərə çevirən Rəbbimizin möcüzəsi deyilmi?!
“Biz buludlardan şırıltıyla yağış yağdırdıq ki, onunla taxıl və digər bitkilər yetişdirək, habelə (ağaclarının qol-budaqları bir-birinə) sarmaşan bağlar (salaq).” (Ən-Nəbə, 14-16) Hər mövsümdə fərqli bitkilərlə təbiəti bəzəyən Rəbbimiz bunları səbəbsiz etməmişdir, bunları fikirləşmədən, nəzər yetirmədən üstündən keçmək bizə yaraşarmı?! “Yoxsa, onlar yer üzündə cürbəcür gözəl bitkilər bitirdiyimizi görmürlərmi?” (əş-Şuəra, 7) Bitkilər təsadüfənmi yaranıb?!
Bu qədər çox və fərqli olan bitkilər necə nizam-intizamla yer üzündə paylanmışdır və necə cəlbedici şəkildə təbiəti bəzəmişdir?! Qol- buduqlarını necə sistemli şəkildə uzadır, yarpaqlarını çıxarır, millimetrik hesablarla təbiətin boşluqlarını doldurur?! Çox qəribədir və möcüzəlidir ki, həm bitkilər həm də heyvanlar biri-birlərinin həyatını saxlamaq üçün dəstək olur, həmçinin biri-birlərindən özlərini qoruyurlar.
Meşədə üstünə yığılan zərərverici böcəklərdən özünü qorumaq istəyən ağac, rəng tonunu dəyişdirər, böcəyə qarşı zəhər ifraz edər və beləcə eyni tipli ağacların hamısı bunu təkrarlayaraq, onlara hücum etmiş böcəklərdən qurtularlar.
Bunlarda təsadüfdü?
çox uzağa getmədən sadəcə öz orqanizminə nəzər yetir. Necədə hər şey qaydasında və yerli yerindədi. hərşey simmetrik və bir birini tənzim edir.
Cəbəllütariq boğazında birləşən Atlantik okeanı ilə Aralıq dənizinin sularının arasında maneənin olması kəşf edilmişdir. Okeonoloqlar burada iki cür suyun bir-birinə qarışması və nəticədə onların duzluluqda, sıxlıqda, özlərində ehtiva etdikləri maddələrin nisbətində bərabər və ya buna yaxın bir vəziyyətdə olması lazım gəldiyi halda, aradakı gözəgörünməz «pərdə»nin olmasını aşkarlamışdı. məşhur okeonoloq olmuş Kapitan Kusto müxtəlif quruluşlara malik olan bütün dənizlərin birləşmə nöqtələrində həmin su əngəllərinin mövcud olduğunu elmə sübut etmişdi. Bunu ilk dəfə kəşf etdiyini güman edən Kustoya müsəlman olan dostu bu həqiqətin Qurani-Kərimin Rəhman surəsinin 19-20-ci və Furqan surəsinin 53-cü ayələrində qeyd edildiyini bildirəndən sonra okenoloqun İslamı qəbul etdiyi bildirilirdi. Həmin ayələrdə belə buyrulur: «İki dənizi O qovuşdurdu. Amma onların arasında maneə vardır, bir-birinə qatışmazlar» (ər-Rəhman, 55:19-20), «Birinin suyu çox şirin, digərininki isə olduqca şor (acı) olan iki dənizi qovuşduran, aralarında (bir-birinə qarışmamaq üçün) maneə və keçilməz sədd qoyan Odur!» (əl-Furqan, 25:53).
misallar çoxdur. sadəcə heçnə öz özündən yaranmamışdır. Və ALLAHA inanmaq üşün heçdə onu görmək lazım deyil. Artıq yenə ALLAHın varlığına şübhə yaranırsa... Nədeməli?! O İnsaları Sadəcə elə onun YARADICISINA həvalə edək.ŞÜBHƏSİZ O HƏR ŞƏYİ GÖRƏN VƏ BİLƏNDİR

Bir Adamın Ürəyi Doğru Olmadıqca İmanı Doğru Olmaz. Dili Doğru Olmadıqca Da Ürəyi Doğru Olmaz.

Əlavələr:

İsmarıcı düzəliş etdi : nur_tanesi - Çərşənbə, 2008-12-10, 19.16

cerberus Tarix: Cümə, 2008-12-12, 00.10 | Mesaj # 101
cerberus.
Quote (nur_tanesi)
QURANDAN belə

burdakı bele sozune xahıs elıyırem xususı dıqqet yetırek bu quran kı var haa sıze gore cox seyı acıqlayan ve hec bır supheye yer vermeyen kıtabdır... ele problem de burdadır deee... mene nece quran ve bele sozlerını bır yerde ısletdıyın bır cumle qura bılersen ....
etrafıma her gun her deyqe her an baxıram amma men nıyese burda hec de allahı gormurem ... ele edılmesı gereken de budur tebıı ete baxıb allahı gormek ne demekdır ... bılırsen ne demekdııır ? men deyım men tutaq ki o dediyim caydana inanıram ve heqıqeten onun tek olduguna da ınanıram ... eger bu movzunu oxumusan sa .... ve neye baxıram deyırem kı bulları caydan yaradıb haa deyesen axı o qudretlıdı axı o tekdı axı menı yaradan o cını caydan dı.... sız de mene baxırsız deyırsız aye bu delıdı nedı bu qeder bulları caydan nece yaratsın bır fıkırlessın dee ... senın deyımınle nır mentıqlı fıkırlessın deee... indi sizn veziyyetiviz de eyni budur bir bala ca da fikirleşin bilirem etrafınızdakılar size icaze verm
r tekcene oz aglınız ile fikirlesesiniz...

ve bizimle sizin ferqimiz biz siataları oz beynımızden getırırık amma siz qurandan ya da sizin yerinize fikirleşenlerden sitat getirirsiz ... sizce ozunuz butun her seye bes deyılsiiz.
?

- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

admin Tarix: Cümə, 2008-12-12, 14.23 | Mesaj # 102
CERBERUS – Amma burda senın dedıyınle menım dedıyımın arasında balaca bır ferq var... sen hec ozun de ınanmırsan kı o momın dedıyın adamlar allahı gostere bıler ... sen de bılırsen kı gostere bılmezler ... aradkı ferq budu... menım rıyazıyyata ınandıgım qeder sen allaha ınanmırsan ... ınana da bılmersen cunkı bur da menım kımı sızın seytan dedıyınız kımseler var ve sızde bezı suallar ve suphelere sebebıyyet vere bılırık ...

XANCANO – Vüsal sən nə bilirsənki mən Allaha nə dərəcədə inanıram bunu qoyaq qırağa.Sən Materyalist çıxdınki ay Vüsal)yada buddistmi desəm,yəni riyaziyyata inanmaq nə deməkdi.məyər hər şeyin arxasında riyaziyyat var bəyəm?bilirəm siz riyaziyyat keçirsiz təsiri böyükdü sənə,ama məndə vaxtilə riyaziyyatsız yaşaya bilmərəm deyə düşünürdüm və həyatda hər şeyi riyazi üsulla açıqlamaq olar deyə düşünürdüm ama həyat məni riyaziyyatdan ayırdı gördümki onsuzda yaşanırmış,və birdəki unutma riyaziyat özüdə riyazi soffizmlər,və paradokslar qarşısında acizdir..

CERBERUS – bu toyuq meselesıne deyınek ... bu sualı ancaq allaha ınananlara ve dındarlara versen bır sey demeden qalarlar cunkı bılmırler axı allah bırncı hansını yaradıb... deseler kı allah bırıncı toyugu yaradıb olacaq yalan axı allah quranda bele bır seye deyınmıyıb ...

XANCANO – Vüsal Shrodingerin pişiyinə hələ heçkim tam bir cavab verə bilməyib çünki dəqiq deyil və kutunun içi bilinir,və bizə ondan xəbər verən yoxdur,Mənsə sənə toyuq-yumurta deyəndə insandan bəhs etmişdim və bu bizimçün(inananlar) üçün heçdə uncertainty deyil,çünki İnsanoğlunun(Adəm) necə yarandığını bilirik.Və heçdə sənin dediyin kimi düşünmürük,əvvəl Toyuq(insan) sonra yumurta(insan spermi vəya ovumu) yaranıb.Bizim kitabda belə yazıb..İnsanın torpaqdan yaranıb sonra bir nəfəslə canlanmasına NAĞIL deyən sizlər necə olurda bircə qığılcımdan yaranmaya həqiqət kimi baxırsız qəribədir..

CERBERUS – heee bu qeder sual sorusursuz haa olar bır dene de men sorusuum ..? demelı bele bu allah kı var haa deyek kı var bu mılletı nıye yaraatdı ... sence ne qeder mentıqlıdı 60 70 illik heyatdan sonra olum ve etdıyın yaxsı ve pıs emellere gore cennete ya da cehenneme getmek.. allahın ısı gucu qutarmısdı beyem oturub ınsanı yaradıııb? bos bekarcılıq ıdı kıı .... o qeder qudretlı bır nese nıye bu qeder ınsanı yaratma ehtıyacı hıss etsın ... sen ce buna cavab nedı ... ya da umumıyyetle buna her hansı bır cavabın vaar... var deye bılersen amma ola bılmez yoxdu ele bır cavab kı menı qane elesın....

CERBERUS – dostum men menım ehatem de olan hadıselerı mene en cox tesır ede bılecek makro alemdekı mıkro hadıselerı kontrol edırem ... dedıyım kımı dıger daha boyuk komplexler ozlerı ozlerını ele ortur kı boyuk hadıseler de kıcık deyısıklıkler ve kıcık nızamsızlıq lar yada kıcık nızam artıqlıgı hec bır tesıre sebebıyyet vermır... amma menım alemımdedekı menım er-trafımdakı deyısıklık makro aleme gore nısbı olaraq kıcık ola bıler amma mene gore boyukdur ve buna tesır etmelıyem ve de edırem ... her halda aydınladıcı oldu...bılırsen neye oxsuyur en sade mısal kımı riemann toplamını vere bılerem ... qrafık altında qalan sahe kıcık deyıskenlerle hesablanılır ... yanı xarıcde qalan sonsuz kıcık parcalar netıce ye cuzı de olsa tesı etmır...

cerberus Tarix: Cümə, 2008-12-12, 21.37 | Mesaj # 103
cerberus.
Quote (xancano)

xancan yene deyırem ... allaha inanmamgimin sebebi onsuzda materializmden gelir ... men de durub bırden bıre dememısem kı dayı qutardı en allaha inanmıyacam ....buddizm sad .... riyaziyyat kecıb kecmemeyin buna elaqesi yoxdu sadece olaraq bunun lazımlıgıdı movzu... ve hec kim de demir ki sen ya da kimse riyaziyyatsız yaşaya bilmez... amma men hele de dusunurem ki riyaziyyat onsuzda her şeyi menim ucun acıqlayır. yuxardakına gerek yoxdur... dostum sofizm senin menim kimi insanların sadece olaraq ortaya attıqları felsefedir bunuacıqlamagha he c gerek de yoxdur.hetta mentiqlidirde bu duz deyıl demek ki bunun sehv oldughunu deyen fikir de duzdur ..qaldı kı paradoksa onun ozu ele riyazıyyatdı dee... paradoks o demekdir ki iki dene bir binineksi hadise bir yerde ola bilmez burda riyaziyyatın acıqlaya bılmediyi nokteni mene basa sal deee... bir de paradokslar sadece olaraq dusuncede olur heqıqı heyatda buna rast gele bilmersen...
menim yazdıqlarıma cavab axtarmagın bele senin beyninde suallar dogurdugum menasina gelir...

Quote (xancano)
Vüsal Shrodingerin pişiyinə hələ heçkim tam bir cavab verə bilməyib çünki dəqiq deyil və kutunun içi bilinir,və bizə ondan xəbər verən yoxdur,Mənsə sənə toyuq-yumurta deyəndə insandan bəhs etmişdim və bu bizimçün(inananlar) üçün heçdə uncertainty deyil,çünki İnsanoğlunun(Adəm) necə yarandığını bilirik.Və heçdə sənin dediyin kimi düşünmürük,əvvəl Toyuq(insan) sonra yumurta(insan spermi vəya ovumu) yaranıb.Bizim kitabda belə yazıb..İnsanın torpaqdan yaranıb sonra bir nəfəslə canlanmasına NAĞIL deyən sizlər necə olurda bircə qığılcımdan yaranmaya həqiqət kimi baxırsız qəribədir..

ancaq bunun cavabı da sadedi sadece olaraq qutunu acmaq buna bes eliyecek... deyek insanlar bele olub bes toyuq onda toyuqa qayıdaq. sadece toyuq bunu altında hec bir mecazilik yatmır amma...

Quote (xancano)
Hmm Vüsal ,elə işdə orasındadıkı bunu biz bilmirik bilədə bilmərik.Və biz Sizin bütün suallarınıza konkret cavab verə bilmərik.Əvvəl axır bütün cavablarımız Allaha,ruha,o biri dünyaya gəlib çıxır,və bu əlbətdəki sizi qani etmir.çünki dediyimkimi insanoğlunun qavraya bilməyəcəyi işlər var,buda onlardan biridir.Ama siz hər şeyi maddə materiyayla isbatlamağa çalışırsız ona görə biz çox sual veririk və siz cavab vermək məcburiyyətindəsiz,çünki sizin misal gətirəcəyiniz şeylər konkretdir biz bunu görürük və inana bilərik ona görə deyirik inandır görüm necə olurki Allah yoxdu,Bizsə suallarınıza Allahla cavab veririk deyə sizi əlbətdəki qani etməz.bilmirəm başa sala bildim ya yox.

dostum konkret ve deqiq cavab vere bilmirsen se mence cavab vermemek ondan qat qat ustun dur hem bu mene ele gelır dinde de gunah sayılmalıdır... sen ce ele bunu ozu sızde sual oyandırmalı deyil? demelisiz ki "aay allah bu qeder sualın cavabı hanı hanı sen niye men konkret dusune bilmirem?"

Quote (xancano)
Vüsal ay sağol bax belə,sənin dediklərin zincirvari əlaqəni tamamilə təsdiqləyir,yəni bir hadisə digərini tamamlayır.ama bununda pozulduğu bir nöqtə var misal verim sən öz dünyanda öz işlərini həll edə bilərsən ama bəs başka birinin dünyasındankı hadisə sənə təsir edə bilər axı,və heçdə makro hadisələr hər zaman bir digər makronu idarə edə bilmir başka bir materikdəki kəpənəyin qanadlarını çırpması bir diyər materikdə fəlakətə səbəb olan tufanı doğura bilər,bunuki matematika özü deyir, elə Edward Lorenzin meterologiyadakı kəşfləri məsələn,yəni indi bu riyazi isbatada inanmasan onda mən aradan çəkilirəm.

amma bir ferq var kepeneyin qanad hereketiyle bizim atrafı deyişmeyımızın arasında ...kapanak qanad cırpanda fikirleşmir ki men bunu cırpıram hardasa bır tufan ola bıler amma biz bunu fıkırlsırık hesablayırıq tehlukelerı mınımuma endırırık... en azından bızım ucun olan tehlukelerı bıze tesır edecek tehlukelerı cunkı qalanı bızı maraqlandırmır...

- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

SeVMeK_HaRaM Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-16, 09.59 | Mesaj # 104
Serjant
Şərhlər: 59
Reputasiya: 5 []
Allahin ureyini bagladigi adami siz nece yola getire bilersiniz ki? Allah acmayan ureyi siz nece aca bilersiniz ki? Bosh ver, ozunuzu oldurmeyin. Indi imansizin qulaqlari eshitmir, gozleri gormur, dili de duz soz tutmur, addimini sehv yola atir. Inshallah Qiyamet gelmeden yanlishini anlar da duz yola geler. Eslinde sizin Allahin ve ya Quranin Allahin sozu olmasini subut etmeye hec de ehtiyaciniz yoxdur, agil sahibleri yaradilanlar haqqinda dushunerek, kitablar oxuyaraq, kecmishi arashdiraraq heqiqeti tapa bilerler, yene de deyirem "agil sahibleri", her kes yox! Her bir insan oz emellerine gore cavabdehdir, ozunuzu bosh yere uzmeyin ey iman sahibleri. Sizin Allahin varligini subut etmeye hec bir ehtiyaciniz yoxdur, hec Allahin da buna ehtiyaci yoxdur! Bilen bilir, inanan inanir, inanmayan da kime ziyan edir ki? yalniz ozune...Allah ozu hidayet etsin. Vaxt geler, gorerik kimdir haqq, kimdir nahaqq...

cerberus Tarix: Çərşənbə axşamı, 2008-12-16, 22.38 | Mesaj # 105
cerberus.
Quote (SeVMeK_HaRaM)
Allahin ureyini bagladigi adami siz nece yola getire bilersiniz ki? Allah acmayan ureyi siz nece aca bilersiniz ki? Bosh ver, ozunuzu oldurmeyin. Indi imansizin qulaqlari eshitmir, gozleri gormur, dili de duz soz tutmur, addimini sehv yola atir. Inshallah Qiyamet gelmeden yanlishini anlar da duz yola geler. Eslinde sizin Allahin ve ya Quranin Allahin sozu olmasini subut etmeye hec de ehtiyaciniz yoxdur, agil sahibleri yaradilanlar haqqinda dushunerek, kitablar oxuyaraq, kecmishi arashdiraraq heqiqeti tapa bilerler, yene de deyirem "agil sahibleri", her kes yox! Her bir insan oz emellerine gore cavabdehdir, ozunuzu bosh yere uzmeyin ey iman sahibleri. Sizin Allahin varligini subut etmeye hec bir ehtiyaciniz yoxdur, hec Allahin da buna ehtiyaci yoxdur! Bilen bilir, inanan inanir, inanmayan da kime ziyan edir ki? yalniz ozune...Allah ozu hidayet etsin. Vaxt geler, gorerik kimdir haqq, kimdir nahaqq...

hec bır elmı bılıye sahıob olmadan nece ola bılır kı agıl dan ve dusunceden danısa bılırsen.... gorunur kı o cox qutretlı aglınla cox dusunmusen ve allahın oldugu netıcesıne gelmısen ... amma men deyırem kı hem axmaq hem de qorxaqsan... nıye qorxaqsan? cunkı allahın olmaması ehtımalını hec dusunmursen de cunkı qorxursan qorxursan kı o cox qudretlı allahın senı yandırar senı cehennemöın derınlıklerıne gondrerer... amma olmayacaq hec ne olmayacaq ... sadece olaraq bu axmaq kımı dusunduyun bızler kı var ha tekce bızsler bıleceyık ... ve hec de sızı bır balaca dusunub dogru olanı basa dusmenıze de vadar elemeyecıyık... nece gelıb ele gedenlersız... ... ve neler deyıle bıler sızın haqda ... hec ene hec ne deyıle bılmez cunkı sız ozunuzu gormekden de qorxursunuz... aozunu gormek ne demekdır ozunu gormek dusunmekdır derın dusunmekdır dogru dusunmekdır amma sız bundan qorxursunuz qorxursunuz kı bunu dusundum deye allah menı cezalamnndırar....

Added (2008-12-16, 22.38)
ve menı hec kım yola getıre bılmez... cunkı men hec bır yolda deyıldım ve o yoldan da cıxa bılmerem....

- 당신은 바보. 진실을 볼 수없습니다

Azərbaycanın elmi nəzəri və təcrübi ən böyük forumu !!! » Ümumi Bölmə » Din » Cənnətə Girmiş Dinsizin Məhkəməsi...(!!!)
Page 7 of 19«12567891819»
Search:
New reply
Ad:
İsmarıc mətni:
İsmarıcda dəyişiklik:

Gizlilik kodu:

soz6.com

soz6.com

Create a website for freeCopyright Qerib Yazarlar © 2014Bütün hüquqlar qorunur  Saytda verilmiş xəbər və yazılan şərhlərə görə Qeribler.com administrasiyası məsuliyyət daşımır!